Това заяви пред БНР конституционалистът Орлин Колев и поясни: Могат да

...
Това заяви пред БНР конституционалистът Орлин Колев и поясни: Могат да
Коментари Харесай

Д-р Орлин Колев: Има много въпроси по отношение на обективността ...

Това съобщи пред БНР конституционалистът Орлин Колев и разясни:

 

" Могат да бъдат релевирани опасения за активността на този Висш съдебен съвет предвид на това, което видяхме в близкото минало във връзка с основния прокурор и дейностите против него. Това буди доста въпроси ".

По думите му е доста дребна вероятността да бъде спряна процедурата за избор на основен прокурор. Експертът бе безапелационен, че тя е можело да бъде спряна:

 

" Ако Пленумът на Висш съдебен съвет не беше взел решение, тъй като Прокурорската гилдия може да предложи обновяване на процедурата, само че тя ще се възобнови единствено с решение на Висш съдебен съвет, което в действителност през днешния ден той направи. Оттам насетне всички дейности (за прекъсване на процедурата - б.р.) ми се костват неизпълними. Парламент, който е в такова насипно положение, надали би събрало болшинство от 48 депутати, което да насочи искане до Конституционния съд. Тук също би могло да има спънка, защото Конституционен съд с решението си, с което се е произнесло във връзка с измененията в Конституцията, правилно че сбито, само че въпреки всичко разисква въпросният параграф 23 от преходните разпореждания на Конституцията, към който се върти разногласието. И защото този параграф е обвързван с към този момент анулираните конституционни правила, то на процедура този параграф няма независимо деяние и не може да съществува. Твърде евентуално е, даже да се приготви такова искане, Конституционният съд да не го допусне ".

 

Дори и в понижен състав, Висш съдебен съвет може да приема законни решения, стига да се покрие условието за болшинство, с което може да се вземе решение, счита конституционалистът.

Според Колев съдът е задължен да вземе решение по проблема със разногласието сред двете фракции в Движение за права и свободи:

 

" Съмненията за взаимозависимост на Върховния административен съд остава в полето на политическото. Съдът обаче е задължен да реши разногласието в интерес на единия или на другия. Няма по какъв начин другояче да се излезе от тази обстановка ".
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР